Haydar Eren

Haydar Eren

Haydar Eren Kimdir?

1945 Bingöl – Kiğı (şimdi Adaklı) ilçesine bağlı Darabi (Sütlüce) Köyü doğumlu. Daha sonra aile Körikan köyüne yerleşti, burada arazi edindi. Sütlüce İlkokulu’nda okudu. Sütlüce İlkokulu, Karer’de açılan ilk okuldur. Bu okulun öğrencileri Latin harfli alfabeyi sökmek için uzak komşu köy ve bu köylerin mezralarından saatlerce yol yürüyorlardı. Haydar Eren, 1968 yılında Bingöl’de eski cezaevinin çaprazında bir dükkan tuttu, İstanbul’a göç edene kadar burada gıda toptancılığı yaptı. Bu arada Bingöl’ün efsane yerel politikacılarından Hikmet Yurtsever’in teşvikiyle CHP’ye üye oldu. 1970-1974 döneminde CHP’den Bingöl Belediye Meclisi Üyesi seçindi. 1974 yılında İstanbul’da yerleşti. Tuzla – Aydınlıköy’de gayrimenkul, deri sanayi ve akaryakıt ticareti ile uğraştı. Köylülerinin Aydınlıköy’e yerleşmesine, arazi satın alıp kendi evlerini kurmalarına öncülük etti. Haydar Eren’in bağışladığı arsa üzerinde Aydınlıköy’deki Hakev Cemevi inşa edildi. Bu cemevi, Haydar Eren Cemevi olarak da biliniyor. Eren, arkadaşlarıyla birlikte 1994 yılında Hakev Vakfı’nı kurdu. Halen bu vakfın başkanlığını yürütüyor. Yakın tarihte İzmir Dikili’de cemevi için 10 dönüm arazi bağışladı.

Eren’in siyasi serüveni gönül verdiği CHP çizgisinden sapmadan hala devam ediyor. 1992 yılında partinin Tuzla’da büro açma çalışmalarına katıldı. 1994 yerel seçimlerinde Tuzla Belediye Başkan adayı oldu. Sonraki seçim dönemlerinde ise parti tarafından her listede İstanbul 1. Bölge’den milletvekili adayı olarak gösterildi. 12 Haziran 2011’de yapılacak milletvekili genel seçimlerinde de aday olmaya hazırlanıyor.

binlom, 15.01.2011

“Haydar Eren” için bir cevap

  1. Haydar bey şimdi DİKİLİ Kabakum köyünde YAPTIĞI BİNALARI BİM AVM ye kiraladı. Dikilide Alevi dedesi olarak biliniyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir