Kazım İldan

Kazım İldan Kimdir?

1.1.1929 tarihinde Karer – Elmaağaç (Maskan) köyünde dünyaya geldi. Babası Ali Bey, annesi Elif Hanımdır. Erzurum lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde eğitim gördü ve 1948 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Hiç evlenmedi. 7 kardeşi var. Kardeşlerinin tamamını o okuttu ve evlendirdi. Bizi, yani en küçük kardeşinin çocukları olan Elif ve Zahit kardeşleri doğdukları günden beri sahiplendi ve evlat edindi. Oğlu Zahit ‘ten 2 torunu bulunmaktadır.

KAZIM İLDAN’ı anlatmak çok zor. O bir EKOLDÜR. Yaşayan bir EFSANEDİR. 50 yıl geçtiği halde yaptığı hizmetler hala her yerde anılmaktadır. Karer Maskan doğumludur. Mesleği İnşaat Mühendisi’dir. 30 yıl TC Kara Yolları ve YSE (Nafa Müdürlüğü) Bölge Müdürlüğü yapmıştır. Son olarak YSE Genel Müdürlüğü Müşaviri olarak emekli olmuştur. Kendisi için asla çalışmamıştır. Madden ve manen herkese imkanları dahilinde yardımcı olmuştur. Hala da olmaktadır. KAZIM İLDAN’ı satırlara sığdırmak mümkün değildir. Karer’in yolları, çeşmeleri görevdeyken onun tarafından yapılmıştır.

Babamlar 4 veya 5 yaşlarında ELAZIĞ’A göç etmişler. Küçük yaşlarda annelerini kaybetmişler. KAZIM İLDAN kardeşlerine hem annelik hem babalık yapmıştır. Daha sonrada okulunu bitirip TC Karayolları’nda göreve başlamıştır. Çok çalışkan ve dürüst olduğu için kısa dönemde şube şefi, bölge müdürü olarak atanmıştır. Son olarak da Bakanlık Müşaviri olarak emekli olmuştur. KAZIM İLDAN’ı satırlara sığdırmak çok zordur. Sayısız öğrenci okutmuş, sayısız insanları işe almış, sayısız mağdur insanlara imkanları doğrultusunda yardımcı olmuştur. Kendisi için asla yaşamamıştır. Keşke toplumda onun gibi birkaç kişi daha olaydı. Hele yeni nesilde hiç yok. İlkelerimizin, kültürümüzün ve ananelerimizin hızla erozyona uğradığı bu dönemde büyük vazife büyüklerimize düşüyor. Çocuk yetiştirmek çok önemlidir. Eski jenerasyon neden böyle kaliteliydi ve saygındı biliyor musunuz? Çünkü onlar ilkeliydiler; ananelerine ve kültürlerine saygılıydılar. Büyüklerine her daim saygılı küçüklerine sevgiliydiler. Birisi hepsiydi, hepsi birisiydi. Şimdilerde böyle mi?

Elif İLDAN

“Kazım İldan” için bir cevap

  1. Evet büyük insan artık böyleleri yok peygamber gibi bir insan Tanışma şerefine Nail oldum çok Saygıdeğer dürüst ilkeli köklerine çok bağlı bir dünya kadar sayısız adam işe almış evinde öğrenciler okutmuş imkanlar doğrultusunda kimsenin yapmadığını yapmıştır adam gibi adamdır Saygıdeğer kazım İldan Allah sana sağlıklı uzun ömürler versin eşin yok şu Dünya’da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir