İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Binlom Hakkında

Binlom 17.05.2005 tarihinden beri yayınlanmaktadır. 

Binlom’un hikayesine gelince:

Bin rakamla 1000’dir. Lom Kürtçe sitemdir. Binlom, “bin sitem” gibi de okunabilir. Binlom adını aradığım yıllarda Gümüşsuyu’nda bir tercüme bürosunda Almanca tercümanı olarak çalışıyordum. Odam büronun arka odasıydı, penceresi de bir başka binanın arka duvarına bakıyordu. Odamın dört duvarı artı diğer binanın arka duvarıyla beş duvara baka baka açmayı düşündüğüm internet sitesine domain adı bulmak için epey zaman harcadım. Yıl 2005. İnternet yaygın değil. Bilgisayar henüz evlere girmemiş. Şerde Bingöllüyüz, bin ile başlayan bir ad olsun istiyordum. Bingöl’ün bininden bini aldık diyelim, hani gerisi? Gerisi gelmiyor, gelmiyordu bir türlü.

Bin ile başlayan bir sürü söz: Binkır, Bindök, Binvur, Binsor, Binyol, Binduvar

İçime sinen eki bulamadım günlerce.  

Bir boşanma kararı çevirisinin ardından diğer binanın arka duvarına saplanıp kaldığım bir an, tam da duvarda aslında olmayan, ancak varmış gibi şekiller belirdiği bir anda, neden domain adını sadece Türkçe arıyorum ki diye soracağım tuttu kendime.

İlkokul ikinci sınıfta Türkçe’yi öğrendin, 18 yaşında Almanca’yı öğrenmeye başladın, unutmaya yüz tutmuş bir anadilin var, sınırları kaldırsana!” demeye kalmadan başka sözcükler dökülmeye başladı.

Önümdeki kâğıda “binlom” yazdım sonunda.

Haydi domain adını buldun, bulduğun ad içine de sindi, peki içini nasıl dolduracaksın? Günlük gazetelerin bile bir internet sitesi yoktu o zamanlar. Mynet, Superonline siteleri revaçtaydı.

Sözün kısası Binlom’u açtım ve iki yıl tek başıma güncelledim.

Binlom, 2007 yılı içinde kurumlaşma yönünde köklü değişikliklere giderek 6 ay kadar Mehmet Tüzün yönetiminde Ramazan GüntayRunerm Erenler ve Cafer Yurtsever’den oluşan yayın kurulu tarafından yayına hazırlandı.

İki yıl gibi kısa bir süre içinde site arşivinde binlerce kalem madde birikmiş; sitenin üye sayısı bin sınırına dayanmış, günlük okunma sayısı beş binlere ulaşmışken site yönetimi, bilgi kirliliği nedeniyle arşivi yenileme ve sitenin yayın politikasında köklü değişiklikler yapma kararı aldı.

Binlom, 21.11.2007 tarihinde edebiyat ağırlıklı bir içerik, yeni bir arşiv ve yeni bir arayüzle tekrar Cafer Yurtsever yönetiminde, Mehmet Tüzün, Ramazan Güntay, Runerm Erenler ve ekibe yeni katılan Dara Genç’ten oluşan 5 kişilik bir yayın kurulu tarafından yayınlanmaya başlandı.

Binlom, 16 Ağustos 2011 tarihinde henüz 22 yaşında hayatını kaybeden kızımız Özgün Kaplanseren’in anısını yaşatmaya adandı. 2011 yılı itibarıyla Özgün Kaplanseren adına her yıl 5 üniversite öğrencisine verilmeye başlanan ve 7 yıl kadar devam eden eğitim bursu çerçevesinde güncellendi.

2019 Yeniden

Binlom, sosyal medya henüz yaygın değilken birçok genç arkadaşımıza ilham kaynağı oldu. Köşe yazıları yazdılar, tanıştılar, tartıştılar. Aralarından kitap yazanlar, sosyal medya gruplarını yönetenler çıktı. Hala bir yerlerde yazıyor, çiziyor ve fikirlerini paylaşıyorlar.

Özgün’ümüze adanan binlom, yasal nedenlerden dolayı eğitim bursu ile ilgili yayınlara ara vermek zorunda kaldı. Dolayısıyla uzun bir süredir güncellenemiyordu. Binlom geniş bir kitle tarafından tanınıyor ve biliniyor. O zaman yeniden başlayalım dedik.

2011-2018 yılları arasında yayınlanan yazılar, Özgün kategorisi altında toplandı.

Binlom’da slogan içerikli politik yazılara, kışkırtıcı yorum, dayatmacı söylem, ırkçı, dinci, aşağılayıcı, taraflı, dayanaksız, aşırma, gayri ciddi, kim tarafından gönderildiği anlaşılmayan yazılar ile moral ve ahlaka aykırı mesajlara yer verilmiyordu. Bundan böyle de yer verilmeyecek.

Binlom hepinize açık.

Davetim bir arka duvara bakarken aklına gelenleri yazabilenlere…

Saygılarımla…

Cafer Yurtsever